Nominal Patent, bilgi birikimi ve  tecrübesi ile markanızın Yurt İçi ve Yurt Dışı tüm Patent Tescil Başvurusu ve Araştırma süreçlerinde fayda üretir.

Patent Hizmetleri

Hizmetlerimiz

Patent Araştırma

Bütün patent kanunlarında benimsenen patent verilebilirliğin ortak şartı yeniliktir. Tescile konu buluşların tescil edilebilmesi için yenilik kriterini taşımaları gerekmektedir. Tescile konu buluşların Türkiye’de ve dünya çapında yeni olmak zorundadır.Buluşların yeni olup olup olmadığı, tescil altına alınıp alınmadığı, patentlenebilirlik şartlarından olan yenilik kriteri içerip içermediği yönünde araştırmaların gerçekleştirilerek, çıkan sonuçların raporlanması önemlidir. Nominal Patent olarak, alanında uzman kadro ile patent başvuruları öncesi patent uygunluk araştırma hizmeti verilmektedir.

Yurt içi Patent Tescil Başvurusu

Patent nedir? En temel anlamda patent, bilimsel ve teknik bir buluşun ya da böyle bir buluşu uygulama alanında kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belgedir. Yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerini içeren tescile konu buluşların, patent başvuru dosyalarının hazırlanması, başvurunun ilgili kuruma yapılması, süreçlerin takip edilmesi önemlidir. Nominal Patent olarak alanında uzman kadro ile yurtiçi ve yurtdışı patent başvuruları gerçekleştirilmekte ve takip edilmektedir.

Yurtdışı Patent Tescil Başvurusu

Türk Patent ve Marka Kurumundan alınan bir patent yada faydalı model belgesi buluşunuzu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde korumaktadır. Koruma talep edilen diğer ülkeler için ayrıca başvuru yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı patent tescili;
  • Ülkesel bazda ayrı ayrı yapılabilir.
  • Türkiye’ nin de üye olduğu Uluslararası ya da Bölgesel antlaşma ve sözleşmelerden yararlanarak topluluk başvurusu olarak yapılabilir. Topluluk başvuruları ile başvuru işlemlerinin bir kısmını ya da tamamını birliğin üye olduğu ofis nezdinde yürüterek maliyetlerin azaltılabilir.
 
Topluluk başvurusu yapılabilecek seçenekler:
  • Patent İşbirliği Antlaşması (PCT): 148 üye ülke ile birlikte Türkiye’nin de taraf olduğu Patent İşbirliği Anlaşması ile tüm ülkelerde ya da istenilen ülkelerde koruma talep edilmesidir.
  • Avrupa Patent Sözleşmesi (EP): Türkiye’nin taraf olduğu 38 üye ülkesi bulunan Avrupa Patent Teşkilatı (European Patent Organisation) kapsamında 38 ülkenin tamamında veya seçilen ülkelerde koruma talep edilebilmesidir.
  • Avrasya Patenti Sözleşmesi (EURASIAN): Türkmenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Rusya Federasyonu, Tacikistan ve Ermenistan üye ülkelerinde koruma talep edilebilmesini sağlayan sözleşmedir.
  • Afrika Bölgesi Fikri Haklar Örgütü (ARIPO): Tek bir ofis nezdinde işlemler yürütülmekte, sonrasında Botsvana, Gambiya, Gana, Kenya, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibya, Sierra Leone, Somali, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya, Liberya, Ruanda ve Zimbabve gibi üye ülkelerde ülkesel bazda koruma talep edilebilmesini sağlamaktadır.
  • Körfez İşbirliği Antlaşması (GCC): Tek bir ofis nezdinde işlemler yürütülmekte, sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi üye ülkelerde ülkesel bazda koruma talep edilmesini sağlamaktadır.

Afrika Fikri Haklar Örgütü (OAPI): Benin Cumhuriyet, Çad, Burkina Faso, Fildişi sahilleri, Gabon, Gine Bisau, Gine, Ekvator Ginesi, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Togo, Kongo, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin üye olduğu, başvuruda tüm ülkelerin otomatik olarak seçildiği başvuru sistemdir.

Patent İzleme

Ülkesel ve uluslararası patent veri tabanları aylık olarak taranmakta, müvekkilerin talepleri doğrultusunda istenilen raporlamalar Nominal Patent’in uzman kadrosu tarafından yapılmaktadır.

Rakip Analizi

Müvekkillerin sektörlerindeki ve rakiplerindeki yeni başvurulardan haberdar olmaları için, talepler doğrultusunda aylık olarak raporlamalar Nominal patent uzman patent danışmanları tarafından yapılmaktadır.